Sárí

5. října 2008 v 17:53 | já |  belly dance
Sárí (hinsky साड़ी [saṛī], anglicky sari nebo saree) je svrchní ženský oděv, nošený na celém indickém subkontinetu; pozůstává z pruhu zejména hedvábné látky, obtočeného kolem těla. Vychází se z toho, že slovo pochází ze sánskritského výrazu sati, což znamená pruh látky.
Látkový pruh, obvykle z hedvábí, zřídka z bavlny, může dosáhnout délky až kolem šesti metrů, existují však sárí dlouhé až 9 metrů (ženy bráhmánů nosí většinou takové sárí). Nejdekorativnější částí je tzv. paluv (také pallu), část, která zakrývá ramena a je nejnápadnější; střední (nejdelší) část, která se obtáčí kolem těla, není tak nákladně zdobena, většinou má jen podélný ozdobný pruh; spodní konec který obvykle volně visí vpředu nebo vzadu) někdy nese opět dekorativnější příčný pruh, často v jiné barvě. Pod sárí se obvykla nosí dlouhá spodní sukně, nahoře blůza (čoli, hindsky (चोली).
Existuje více regionálních zvyků, jak se sárí nosí (obtáčí kolem těla), mimo jiné:
  • ve stylu nivi, původnem ze státu Andra Pradeš, dnes zřejmě nejoblíbenější v Indii; jeden konec je zastrčen do spodní sukně a jednou obtočen kolem spodní části těla a zvlněn pod pasem
  • v Gudžarátu visí konec sárí (přehozen přes obvykle pravé rameno) vpředu místo (obvykle) vzadu
  • styl původem ze státu Maharaštra, kde střední část sárí je položena svilse na zádech, až oba volné konce se obtáčejí kolem těla
  • dravidský styl se zvlněnou rosetou kolem pasu
  • ve stylu gond ze střední Indie, kdy sárí je napřed zřaseno kolem levého ramene, až potom se aranžuje po těle
  • sárí z dvou částí, nošené ve státě Kerala
Existuje však mnoho dalších možností a typických zvyků, jak sárí nosit, a také mnoho způsobů dekorace, mimo Indii je sárí populární na Šrí Lance, v Bangladéši, v Pakistánu je stále oblíbeno, i když oblíbensot klesá.
Líp bych to asi nepopsala.Čerpáno z Wikipedia.cz .Sárí sem měla na sobě a moc se mi líbí. Překecala jsem mamku ať mi ho koupí takže se těšim na Vánoce ptz mi ho asi za takovou cenu jaka byla asi jen tak nedala... :) a v dalším článku kterej sem za malou chviličku dám budou obrázky a fotky :)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama